Hakkımızda
HAKKIMIZDA
   Çoklar Gıda Sanayi A.Ş 1998 Yılında Van’da kurulmuş olup gıda sektöründe faaliyet göstererek serüvenine başlamıştır. . 2004 yılında tüketiciye sunulan helva, tahin, reçel, lokum, pekmez, fındık ezmesi çeşitlerinin üretimini ve bal paketlenmesini 5100 m2 açık 3200 m2 kapalı alana kurulan modern tesislerinde gerçekleştirmektedir. Bal tesisi ,50 ton / yıl paketleme kapasitesine sahiptir.

Bölgeyi ve bölge arıcısını çok iyi tanıyan Çok Ailesi nesillerdir bu bölgede yaşamaktadır. ürünlerini Şemdinli, Bahçesaray, Çatak, Gevaş, Hizan Yörelerinin yüksek rakımlı Yaylalarında ve Zengin Ovalarındaki Kır Çiçeklerinden ve bölgenin endemik bitki kaynaklarından temin etmektedir.

Kalite ve hijyenden ödün vermeden sağlıklı ve yenilikçi ürünleri pazara sunan Balpare, tüketicilerimizin yaşam kalitesine katkıda bulunmaktadır. Bu amaç doğrultusunda teknolojik gelişmeleri yakından takip etmekte ve kendini devamlı yenilemektedir. Gıda sektörünün temeli haline gelen "Kalite Yönetim Sistemi (ISO 9001:2015)" ve "Gıda Güvenliği Sistemi" sahiptir.

Balpare, sektöre girerken bölgenin özelliğini, markanın çok güçlü bir özelliği haline getirmeyi amaçlamıştır. Bölge arıcılarının iş yapış şekilleri ve Türkiye’nin zengin çiçek florası, markanın var oluş amacını belirlemiştir. “en doğal balları kavanozlamak”.


 

 áoklar yeni logo yaprak.png (412 KB)
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.